MVDr. Michaela Pavelková, Bc. Karla Rumlová a kolektiv
Slouží školním jídelnám k průkazu naplňování výživových ukazatelů, kdy jde o souhrn měsíční spotřeby vybraných druhů potravin, který je stanoven v příloze č. 1 k vyhlášce č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů (normy pro vybrané komodity potravin, na strávníka a den, v závislosti na věku).
Nutriční doporučení ke spotřebnímu koši
Vychází ze spotřebního koše – je tedy vytvořeno v souladu s výživovými normami stanovenými přílohou č. 1 vyhlášky o školním stravování. ND je sestaveno na základě nejnovějších výživových poznatků a doporučení, jejichž cílem je především prevence civilizačních onemocnění způsobených výživou a již zmiňovaným nevhodným životním stylem. Nutriční doporučení udává frekvenci zařazení některých druhů potravin při přípravě pokrmů, vhodné kombinace a skladby pokrmů.
Společné cíle:
-
"odlehčit" jídelníčky školních jídelen;
-
mírně snížit nabídku masitých pokrmů;
-
změnit přístup k zařazování zeleniny do jídelníčku dětí;
-
upravit kombinace jídel pro nejlepší a nejefektivnější využití živin;
-
naučit děti od útlého věku zásadám správného stravování.
Objektivizace údajů ve spotřebním koši
V březnu 2015 byl proveden na základě plnění hlavního úkolu hlavního hygienika – "Objektivizace údajů spotřebního koše" – pracovníky Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, oddělení hygieny dětí a mladistvých, sběr dat k ověření objektivity údajů spotřebního koše ve vytipovaných školních jídelnách v Moravskoslezském kraji. Celkem bylo vybráno 12 zařízení, na každém územním pracovišti vždy 1 školní jídelna při mateřské škole zajišťující stravu pouze pro děti mateřské školy a 1 školní jídelna při základní škole zajišťující přípravu stravy pro žáky základní školy a zároveň také pro děti mateřské školy.
Šetření byla prováděna nezávisle na skutečnosti, zda je ve školní jídelně základní školy připravován jeden druh pokrmu nebo více druhů pokrmů na výběr a zda mateřská škola odebírá ze školní jídelny základní školy pouze obědy nebo obědy a svačiny. Sběr dat byl pak prováděn za libovolný měsíc roku 2014 nebo roku 2015 s minimálním počtem 20 pracovních dnů. Sledovaným ukazatelem bylo řazení vybraných potravin do sledovaných skupin potravin dle Metodického návodu MŠMT č.j.: 37298/97-42, dále zařazení koeficientů přepočtu hmotnosti u vybraných potravin, celkové vedení spotřebního koše a používaný program (software).
Tabulka č. 1: Základní skupiny potravin pro výpočet spotřebního koše potravin dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním…