dnes je 5.12.2023

Input:

Nepsaná pravidla komunikace

1.5.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1201
Nepsaná pravidla komunikace

Bc. Lenka Polášková

Nepsaná pravidla komunikace

Pedagogická profese je ve značné míře naplněna kontaktem s lidmi, kolegy, rodiči, dětmi, širší veřejností. Proto by pedagog měl věnovat pozornost profesionální image, tedy dojmu, kterým působí na své okolí. Image nelze podceňovat. Je to neměnná součást osobnosti. Osobní image vytváří celostně obraz jedince. Řadíme zde styl oblékání, výraz tváře, gesta, mimiku, řeč těla, ale také vystupování.

 

Celá lekce je rozdělena do těchto částí:

I. Nepsaná pravidla etikety

  • Etiketa v pracovním prostředí

  • Emailová a korespondenční etiketa

  • Faux pas na pracovišti

Nepsaná pravidla etikety

a) Etiketa v pracovním prostředí

Je velice nepříjemné dostat se v pracovním prostředí do trapné situace, způsobené svým chováním. V podstatě lze ale také říci, že právě díky svému chování a celkovému dojmu můžeme práci ve školství získat, ale také ztratit. Prostředí školy je závislé na týmové spolupráci a je důležité, aby mezi zaměstnanci a vedením školy panovala vzájemná úcta a respekt. Pouze pak z toho má prospěch celá organizace.

Významné osobnosti v oblasti etikety:

Ladislav Špaček

www.ladislavspacek.cz

Eliška Hašková Coolidge

www.ehc.cz

Eva Filipová

www.evafilipova.cz

Doporučené weby:

www.chovani.eu

 

Základní pravidla komunikace na pracovišti:

Pozdravy na pracovišti

Vladimír Fanta: „Platí, že podřízený zdraví nadřízeného jako první. V případě velkého věkového rozdílu je vhodné, aby mladší nadřízený nečekal a pozdravil jako první.”

  • První také zdraví ten, kdo je příchozí.

  • První zdraví také ženy a dívky výrazně staršího muže.

Ladislav Špaček: „Při vstupu do místnosti zdraví ten, kdo vstupuje, ale to jen tehdy, když vchází do anonymního prostředí, kde nikoho nezná. Jestli se lidé uvnitř místnosti a ten, kdo vstupuje, znají, pak je mezi nimi stejný vztah jako kdekoli jinde a zdraví společensky méně významný toho významnějšího. Vstupuje-li generální ředitel do kanceláře

Nahrávám...
Nahrávám...