dnes je 3.10.2024

Input:

Diabetes mellitus (cukrovka)

27.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.5
Diabetes mellitus (cukrovka)

MUDr. Pavla Hružíková

Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová (cukrovka, používaná zkratka DM) je chronické onemocnění, které je charakterizováno zvýšenou hladinou cukru v krvi (tzv. hyperglykémií). Příčinou je nedostatek hormonu inzulinu, popř. jeho snížená účinnost, eventuálně kombinace obou. Toto onemocnění je v současné době nevyléčitelné a dochází k ovlivnění funkce mnohých částí těla. Během diabetu dochází k závažným komplikacím v rámci celého organismu.

Historie

Diabetes je slovo řeckého původu znamenající uplynout, odtékat (proto český název úplavice). Mellitus je slovo latinského původu znamenající sladký (moč diabetiků je díky zvýšenému obsahu cukru sladká a lákala tím hmyz, jako jsou včely, mouchy či mravenci). První zmínka o diabetu pochází již ze starověkého Egypta a je zachována na Ebersově papyru z roku 1552 př. n. l., kde ji popisují jako podivnou nemoc, při níž je neutuchající žízeň a nemocný se ztrácí do moči. O diabetu se zmiňovali také starověcí Indové, Peršané či Číňané. Nemoc pojmenoval řecký lékař, Hippokratův žák Aretaus z Kappadokie kolem roku 100 n. l. Římský lékař Galén zmiňuje i léčbu diabetu, a to dostatek pohybu, hydroterapie a omezení příjmu jídla. V Evropě teprve roku 1674 Angličan T. Willis objevil sladkou chuť moči diabetiků a o sto let později Matthew Dobson vyvinul metodu detekce cukru v moči. Roku 1869 Paul Langerhans objevil specializované buňky slinivky břišní. Roku 1889 O. Minkowski a J. von Mering vysledovali vztah mezi těmito buňkami a diabetem. Roku 1909 pojmenovává de Meyer hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi, jako inzulin. Až roku 1921 se podařilo Fredericku Bantingovi a Charlesi Bestovi izolovat daný hormon inzulin. V roce 1923 za tento objev získal Banting a Macleod, jenž zaštiťoval výzkum inzulinu, Nobelovu cenu. Téhož roku se informace o objevu inzulinu dostala do Československa. Na počest Bantinga se v den jeho narození, tj. 14. listopadu, slaví Den diabetu. Za posledních sto let od objevu izolování inzulinu prošla diabetologie obrovským pokrokem.

Slinivka břišní a diabetes mellitus

Slinivka břišní neboli pankreas je orgán dutiny břišní. Produkuje enzymy podporující trávení, které secernuje do trávicího traktu, a zároveň hormony, jež se vstřebávají přímo do krve. Mezi tyto hormony patří glukagon a inzulin, které jsou produkovány buňkami Langerhansových ostrůvků a ovlivňují hladinu cukru v krvi. Normální hladina cukru v krvi, tzv. normoglykémie je v rozsahu 3,5–5,5 mmol/l. Hladina nad 5,5 mmol/l je označována jako hyperglykémie. U diabetiků se za uspokojivou hodnotu považuje hladina cukru 4–6 mmol/l nalačno.

Klasifikace diabetu

Diabetes mellitus je onemocnění, jehož základní charakteristikou je hyperglykémie, která může vznikat z různých příčin.

Diabetes I. typu je označován jako inzulin-dependentní diabetes mellitus (IDDM). Diabetes I. typu začíná obvykle v období dětství nebo dospívání. U dětí mladších 1 roku je velmi vzácný, poté incidence stoupá, nejprve u dětí ve věku 2–4 let, vysoký peak se nachází u dětí v rozmezí 10–14 let. Projevuje se destrukcí buněk Langerhansových ostrůvků autoimunitně

Nahrávám...
Nahrávám...