dnes je 3.12.2020

Input:

Dotaz: Financování a kvalifikace chůvy v MŠ

12.4.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

V minulém školním roce jsem využila chůvu u dvouletých dětí a byla financována ze Šablon. V příštím školním roce budeme mít asi opět dvouleté děti a finanční prostředky bych chtěla čerpat z kraje. Mohu jich využít na zaplacení chůvy a jak bude nahlížet MŠMT na chůvu pouze s výučním listem? Pracovala by jen dvě hodiny denně.

Odpověď:

Možnost využití chůvy v mateřské škole upravuje ustanovení § 5 odst. 6 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého: „Ve třídě, kde se vzdělávají pouze děti ve věku od 2 do 3 let, nebo kde jsou čtyři a více těchto dětí, vykonává pracovní činnost souběžně nepedagogický pracovník s odbornou způsobilostí

  1. a) k výkonu povolání všeobecné sestry, dětské sestry, zdravotnického asistenta, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře,
  2. b) učitele mateřské školy, vychovatele, nebo
  3. c) chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky.“

Pro určení, jaké kvalifikační předpoklady by měl takovýto zaměstnanec splňovat, si vezmeme na pomoc zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 5 odst. 2 tohoto zákona fyzická osoba, která je v základním pracovněprávním vztahu s poskytovatelem a která vykonává činnost přímo působící na dítě spočívající v hlídání a péči o dítě, musí být bezúhonná, odborně a zdravotně způsobilá, musí dosáhnout věku 18 let a plné svéprávnosti. Odborná

Nahrávám...
Nahrávám...