1.1.8.1 Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
Z podnětu sociálních partnerů byla v zákoníku práce (dále jen ZP) provedena změna, kterou se odstraňují neodůvodněné rozdíly v legislativní úpravě některých způsobů zrušení závazku z dohody o pracovní činnosti, na rozdíl od dohody o provedení práce, kde v tomto směru zákonná úprava dosud nebyla.
Právní úprava platná do 30. 9. 2015 neupravovala ukončení závazku z dohody o provedení práce. Jednoduše ustanovení § 75 ZP stanovilo pouze rozsah dohody o provedení práce (nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce, započítá se práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce). V dohodě musela být uvedena doba, na niž se dohoda uzavírá.
Naproti tomu právní úprava dohody o pracovní činnosti daná ustanovením § 76 ZP byla podrobnější. Kromě rozsahu (nesmí překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby – posuzuje se za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů) obsahovala i výčet sjednaných prací, sjednaný rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Pokud nebyl sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, bylo možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni. Jednostranně mohla být dohoda o pracovní činnosti zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začala dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti mohlo být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.
Novelizace ustanovení § 77 ZP upravuje shodně pro dohodu o provedení práce i pro dohodu o pracovní činnosti způsob zrušení právního vztahu, není-li sjednán způsob jiný. Dohody lze zrušit:
a) dohodou smluvních stran ke sjednanému dni;
b) výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně;
c) okamžitým zrušením; okamžité zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti však může být sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.
Kdy může zaměstnavatel výjimečně okamžitě zrušit pracovní poměr, stanoví ustanovení § 55 ZP:
a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců;
b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Zákoník práce chrání před okamžitým zrušením pracovního poměru a tedy i dohody mimo pracovní poměr těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni na mateřské dovolené, zaměstnance nebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr podle ustanovení § 56 ZP, jestliže:
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.
Pro výpověď dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti se vyžaduje písemná forma, jinak se k ní nepřihlíží. Totéž platí pro okamžité zrušení těchto dohod.
Připomeňme si, že i vlastní dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti musejí být uzavřeny písemně. Na práci konanou na základě dohod mimo pracovní poměr se obecně vztahuje zákoník práce s výjimkou institutů, jako jsou:
a) převedení na jinou práci a přeložení;
b) dočasné přidělení;
c) odstupné;
d) pracovní doba a doba odpočinku; výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích;
e) překážky v práci na straně zaměstnance;
f) dovolená;
g) skončení pracovního poměru;
h) odměňování (dále jen „odměna z dohody”), s výjimkou minimální mzdy;
i) cestovní náhrady.
Pouze u dohody o pracovní činnosti je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem jiné důležité osobní překážky v práci a dovolenou.