dnes je 15.7.2024

Input:

Vývojová a fyziologická specifika dítěte od 2 do 3 let věku

12.7.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2
Vývojová a fyziologická specifika dítěte od 2 do 3 let věku

MUDr. Pavla Hružíková

Vývojová specifika dětí ve věku 2 let

Dítě se výrazně vyvíjí fyzicky i psychicky. Rychlost růstu se oproti kojeneckému a batolecímu věku snižuje a výškově rostou děti o 6–8 cm za rok. Dítě by do tří let mělo mít prořezány všechny mléčné zuby – tzn. 20 zubů. Je nutné dbát na každodenní očistu chrupu a pravidelné kontroly u zubního lékaře. Hmotnostní přírůstek je průměrně 2 kg/rok. V současné době má výskyt nadváhy až obezity vzrůstající tendenci.

Psychomotorický vývoj

Dochází ke zlepšení koordinace, k preciznější práci rukou. Dítě je schopno stát na jedné noze, skákat oběma nohama naráz, mělo by být schopno se postarat o základní potřeby, umýt se, zajít na toaletu, obout se a alespoň částečně se obléct. Pomočování během spánku je v tomto období zcela běžné. Dítě rádo pomáhá, je schopno jednoduchých úkonů a rádo se cítí nepostradatelné, když může dospělým pomáhat. Již se selektují praváci a leváci.

Dítě začíná mluvit ve větách a souvětích, rychle se učí. Začíná často pokládat otázku „proč?” a „jak?”. Navazuje nejen kontakt s ostatními v kolektivu, ale často komunikuje nahlas samo se sebou. Je velmi zvídavé a zajímá se o své okolí. Také se umí dobře orientovat v prostoru, ale ještě není schopno se orientovat v čase. Rozlišuje minulost, přítomnost a budoucnost (pamatuje si, co se stalo), ale nerozliší bližší časový údaj. V tomto období ještě dítě neumí vědomě lhát a vymýšlet si, ale věci, které nezná či jim nerozumí, si vytvoří pomocí vlastní fantazie. Často mívají imaginární přátele. Je vhodné rozvíjet fantazii, představivost, logiku pomocí hry a také učit dítě pravidlům a jak je dodržovat. Dítě by si mělo zvykat stolovat podle pravidel.

Anatomie a fyziologie u dětí

Dítě není zmenšený dospělý. Nacházíme určité anatomické

Nahrávám...
Nahrávám...