dnes je 30.6.2022

Input:

Nový dotaz

18.5.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Dobrý den,



jsem zakladatelkou soukromé mateřské školy a základní školy. Zajímalo by mne, zda jakožto soukromník si mohu smlouvu s pedagogy upravit dle vlastního uvážení nebo zda musím plně respektovat školský zákon?

a)

Jde mi například o délku dovolené - ráda bych se řídila klasickým zákoníkem práce, kde je délka dovolené stanovena na 20 pracovních dnů.

b)

Také mi jde o pracovní dobu a stanovení přímé a nepřímé pedagogické činnosti.

c)

Pokud po mně učitel požaduje placené studijní volno, musím to jakožto soukromník respektovat?

d)

Dále by mne zajímalo, zda mám právo v případě nemoci učitele mu tyto dny plně proplatit, ale odečíst je potom právě ze dnů placené dovolené. Fiančně to vyjde nastejno, ale ulehčí mi to administraci ohledně výplat.



Děkuji,



Pavla Hajian

Odpověď:

Školský zákon se vztahuje na všechny školy, školská zařízení zařazená do rejstříku škol a školských zařízení bez ohledu na zřizovatele. Musí být tedy respektován i  zakladateli soukromých škol. Nicméně ne všechna problematika zmiňovaná v dotazech je upravena školským zákonem. I v tomto případě musím konstatovat, že zákoník práce platí pro všechny zaměstnavatele, stejně tak i pro všechny školy a školská zařízení platí speciální právní úprava některých pracovně právních institutů daná zákonem o pedagogických pracovnících (zde s výjimkou volna na samostudium).

a)

Délku dovolené upravuje ustanovení § § 213 zákoníku práce, které v odstavci 3 v případě pedagogických pracovníků stanoví délku dovolené 8 týdnů v kalendářním roce, v případě ostatních zaměstnanců činí výměra dovolené podle odstavce 1 citovaného ustanovení 4 týdny v kalendářním roce. Odchýlit se od této právní úpravy se lze pouze v případě délky dovolené u nepedagogických pracovníků, a to v jejich prospěch. Lze tedy dát delší než 4 týdenní dovolenou v kalendářním roce například provozním a správním zaměstnancům ve škole.

 

b)

Pracovní dobu a dobu odpočinku upravuje ustanovení § 78 až 100 zákoníku práce. Rozsah přímé pedagogické činnost upravuje nařízení vlády č. 75/2005 Sb. Toto nařízení se vztahuje na pedagogické pracovníky škol a školských zařízení  zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí a dobrovolným svazkem obcí, jehož předmětem činnosti jsou úkoly v oblasti školství. Nevztahuje se

Nahrávám...
Nahrávám...