dnes je 19.7.2024

Input:

Dotaz: Změna úvazku učitelky po rodičovské dovolené

3.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Za 1 učitelku musely být přijaty 2 učitelky (dohromady mají celý úvazek),aby mohla být pokryta celotýdenní pracovní doba. V rozpisu úvazků nelze vracející se učitelku dát současně do 2 tříd kde tyto učitelky působí.

Dotaz:

Dobrý den,potřebovala bych poradit s následující situací. Jsme státní MŠ a máme 5 třídní školu s počtem dětí ve třídách 15,15,20,25,28 a přiděleným rozpočtovým úvazkem na pedagogické pracovníky 7,9. Jelikož není možné nastavit překryvné úvazky ve všech třídách, dochází v odpoledních hodinách ke spojení tříd a musím mít i pedagogy na zkrácené úvazky (momentálně má plný úvazek ředitelka, zástupkyně a učitelka 2 roky před důchodem). Bývalé vedení řešilo celou situací tím, že někteří zaměstnanci pracovali některé dny 8 hodin denně a pak měli 1 den volna (což kritizovala i ČŠI). Momentálně máme nastavenu celotýdenní pracovní dobu. Ke konci roku se mi však budou vracet učitelky z rodičovské dovolené a požadují celé úvazky, které měly za bývalého vedení. Pracovní smlouvy učitelek za učitelky na rodičovské dovolené jsou sice nastaveny správně na dobu určitou, nicméně za 1 učitelku musely být přijaty 2 učitelky (dohromady mají celý úvazek),aby mohla být pokryta celotýdenní pracovní doba. V rozpisu úvazků nelze vracející se učitelku dát současně do 2 tříd kde tyto učitelky působí. Zároveň došlo za dobu jejich pobytu na rodičovské dovolené k navýšení kapacity MŠ a ke změně organizačních podmínek. Momentálně jim tedy nastavuji úvazky co nejvyšší (vychází mi 0,88 a 0,9), ale celé nejsem schopna z organizačního důvodů splnit. Co mám dělat, pokud budou trvat na celém úvazku?

Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Z tohoto místa nejsem schopna posoudit, zda lze, či nelze nastavit organizaci provozu mateřské školy odlišně od způsobu, který popisujete. Nicméně je alarmující, že ani mateřská škola s průměrným počtem 20,6 dětí na třídu neufinancuje potřebný počet pedagogických pracovníků na celý úvazek. Snad se situace zlepší v souvislosti s novým financováním regionálního školství, které slibuje zafinancovat potřebný počet hodin přímé pedagogické činnosti v závislosti na počtu dětí a tříd včetně nárokových a nenárokových složek platu. Nicméně nyní stojíte před problémem, jehož řešení se pokusím nalézt.

V první řadě musíte respektovat ustanovení § 47 zákoníku práce, podle kterého:

Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v

Nahrávám...
Nahrávám...