dnes je 13.4.2024

Input:

Dotaz: Dlouhodobá nepřítomnost ředitele/ky

24.7.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Prosím o radu v problematice zastupování ředitelky mateřské školy v době dlouhodobé nepřítomnosti. Konkrétně v době mateřské a rodičovské dovolené. Pracovní poměr byl u ředitelky založen jmenováním, které provedl zřizovatel školy.

Předpokládáme, že zastupovat bude v době dlouhodobé nepřítomnosti ředitelky statutární zástupce? (bude jmenován z řad stávajících zaměstnanců), který bude do funkce jmenovaný na dobu určitou - po dobu mateřské, rodičovské a řádné dovolené ředitelky. Je tento postup správný? Jakým způsobem celý proces "předání funkce" realizovat?

Odpověď:

Pokud je dlouhodobě statutární orgán (ředitelka mateřské školy) nepřítomen, zastupuje ho v době nepřítomnosti zástupce statutárního orgánu (zástupce ředitelky mateřské školy), který je oprávněn ke všem jednáním nepřítomného statutárního orgánu. Je jmenován ředitelkou mateřské školy. Je nevhodné ho jmenovat na dobu určitou, neboť uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou má speciální právní úpravu danou zákonem o pedagogických pracovnících (délka trvání takovéhoto pracovního poměru nesmí přesáhnout 3 roky) a uplynutím doby, na kterou byl zaměstnanec jmenován, končí jeho pracovní poměr.

Takže je vhodnější, aby paní ředitelka před odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou jmenovala svého zástupce do pozice zástupce

Nahrávám...
Nahrávám...